Press

Zespół Slavic zwycięzcą Hackathonu – Nowa strona danych

W weekend 27-28 października jedenaście zespołów - specjalistów branży IT i data science – przez dwa dni pracowało nad pomysłami na nowe funkcjonalności portalu dane.gov.pl, walcząc o nagrodę główną Hackathonu Ministerstwa Cyfryzacji - Nowa Strona Danych.

Jury pod przewodnictwem Agaty Miazgi, Pełnomocniczki Ministra Cyfryzacji ds. otwartości danych, podjęło jednogłośnie decyzję o przyznaniu pierwszego miejsca.

Zwyciężył zespół Slavic, który przedstawił prototyp silnika wizualizacji danych geolokacyjnych w kontekście czasu, wartości i kategorii na przykładzie umów zawieranych przez urzędy. Innowacyjny pomysł docenili również pozostali uczestnicy oraz goście wydarzenia, którzy przyznali mu własne nagrody. Slavic dodatkowo zdobył darmowe warsztaty, szkolenia oraz wejściówki na HackYeah, ufundowane przez partnerów wspierających wydarzenie.

Drugie miejsce zajął zespół Bill Gates Kids. Wymyślili intuicyjną wyszukiwarkę, uwzględniającą podpowiedzi i synonimy, a także ułatwienie poruszania się po serwisie użytkowników zgodnie z ich celem korzystania z portalu.
Trzecie miejsce zajął Zespół Appsilon, który zaproponował zaangażowanie społeczności GitHub w tworzenie walidatorów (programów weryfikujących poprawność formatu danych) dla portalu.

Nagrody o łącznej wartości ponad 33 000 zł oraz micro:bit dla każdego ze zwycięzców wręczyli Minister Marek Zagórski i Dyrektor Agata Miazga.

„Zaproponowane rozwiązania mają duży potencjał wdrożenia. Jestem przekonany, że ułatwią obywatelom swobodne korzystanie z danych, które gromadzimy na portalu dane.gov.pl” – powiedział Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

„Nasz kontakt ze zwycięskimi zespołami na pewno nie skończy się na Hackathonie. Będziemy chcieli się wkrótce spotkać, żeby dyskutować o najlepszych pomysłach i możliwości wdrożenia ich na naszym portalu.” – dodała Agata Miazga, Dyrektor Departamentu Otwartych Danych i Rozwoju Kompetencji w Ministerstwie Cyfryzacji.

Nowa strona danych - Hackathon Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji pokazało nową odsłonę portalu z danymi publicznymi - dane.gov.pl.
Masz pomysł jak go ulepszyć? Jak zmienić go w jeszcze bardziej użyteczny? Weź udział w Hackathonie - Nowa strona danych i stwórz narzędzia, które ułatwią korzystanie z otwartych danych.

Wyszukiwarki internetowe pokazują mniej niż 10% zawartości Internetu. Ponad 90% danych ukrywa się w tzw. deep web takich jak bazy danych czy archiwa, których wyszukiwarki nie indeksują. Dlatego tak przydatne jest tworzenie portali, które umożliwiają pobieranie w jednym miejscu danych z wielu baz. Taką rolę spełnia portal dane.gov.pl, któremu będzie poświęcony tegoroczny Hackathon.

Hackathon odbędzie się w weekend 27-28.10.2018 w Warszawie. Zachęcamy do udziału osoby z niepełnosprawnościami i o specjalnych potrzebach. Zgłoszenia rejestrujcie na stronie hackathon.gov.pl do czwartku 11 października 2018 r.

Wyzwania dla uczestników:

• Znalezienie najlepszego sposobu na wyszukiwanie danych geolokalizacyjnych – konwertery
Lokalizacje obiektów zapisywane są w różny sposób. Jak umożliwić jednolite wyszukiwanie uwzględniające wszystkie typy danych, np. wyszukanie wszystkich szkół w danym mieście z oddziałami integracyjnymi? Masz pomysł? Dołącz do nas!

• Zaprezentowanie pomysłu na wizualizowanie danych
„Surowe” dane bywają niezrozumiałe dla obywatela. Wizualizacje danych na portalu, np. nowe animacje i wykresy mogą zaowocować większą transparentnością działań urzędów. Wiesz jak to zrobić? Pochwal się swoim pomysłem na hackathonie.

• Poprawa jakości danych poprzez walidatory
Jakość zbiorów danych zależy od umiejętności dostawców - urzędników pracujących w publicznych instytucjach. Już ponad 100 instytucji dostarcza dane na portal dane.gov.pl Ministerstwo Cyfryzacji szkoli dostawców danych. Stworzenie automatycznych sugestii poprawiania jakości danych, które dostawcy otrzymają podczas wgrywania nowych danych na platformę, wpłynie na poprawę ich jakości.

Zobacz pozostałe wyzwania i dołącz do nas! Zapraszamy specjalistki i specjalistów z różnych dziedzin, np.: UX, UI, design, data science, research. Do udziału mogą się zgłaszać zarówno zespoły z własnym pomysłem (2-5 osób), jak i osoby indywidualne. Zachęcamy do skorzystania z pomocy organizatorów w kompletowaniu zespołu. Pomoże Wam to poznać osoby patrzące z innej perspektywy. W końcu innowacje biorą się z niecodziennych połączeń!

Na pomysłach się nie skończy - zwycięskie projekty zostaną wdrożone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Na najlepsze zespoły czekają nagrody o łącznej wartości ponad 30.000 zł.